Albumy
24/03/2020
PA
NME ocenia album “Future Nostalgia” na 5/5 gwiazdek !

Debiutancki album Duy Lipy z 2017 roku przedstawił nam całkowicie nowoczesną gwiazdę popu. Zbudowała gigantyczne refreny z internetowych akronimów (IDGAF) i przepisała instrukcję, jak przeboleć swojego gównianego EX (New Rules).

I co teraz ? “You want what now looks like / Let me give you a taste,” śpiewa na tytułowym utworze swojego drugiego albumu.
Tym razem jednak sprawy nie są tak proste – na nowej płycie Dua daje nam wizję 2020 roku przez pryzmat muzyki, przy której dorastała. Obejmuje to m.in. Outkast, No Doubt, Prince, Blondie, Jamiroquai and Moloko, ale dominującym brzmieniem albumu jest dyskoteka. Dua Lipa trafiła nawet do studia z legendą Nile Rodgers i chociaż jego wkład nie dokonał ostatecznego cięcia, to słychać jego wpływy.

“Levitating” – rozpiera się na gumowej linii basu i zsynchronizowanych “handclaps’ach”, 24-letniej gwiazdy popu śpiewającej o “miłości zapisanej w gwiazdach”.

“Pretty Please” – usuwa warstwy, aby skupić się na delikatnie pulsującym basie, od czasu do czasu błyskające synthy dają znak o swojej obecności i aktualizują “rzeczy” z disco z lat 70. do pop-dance’u z lat 90. i na początku XX wieku.

“Love Again” – podąża za tym, próbkując „Your Woman” z lat 90, a utwór „Break My Heart” interpoluje hit INXS „Need You Tonight”.

Lipa od dawna znana jest jako otwarta artystka, broniąc tego, w co wierzy, włączając w to prawa kobiet. Kobiece doświadczenie jest jednym z kolorów krążka “Future Nostalgia”od początku do końca, zarówno poprzez poczucie wzmocnienia, jak i obserwacje nierówności, jakie napotykają kobiety.

“No matter what you do, I’m gonna get it without ya / I know you ain’t used to a female alpha,”

zapewnia w utworze tytułowym. Zaufanie do jej głosu nie daje powodów, by w nią wątpić.

Przez cały ten album gwiazda muzyki pop znajduje się za kierownicą, zarówno za kulisami, jak i w sytuacjach, które opisuje w tekście. W „Break My Heart” – które niedawno opisała na LIVE na  jako “my forte, dance crying” – pyta, czy nowa miłość sprawi, że jej serce znów będzie cierpiało przez złamane serce. Ale to jej decyzja, by otworzyć się na tą możliwość, czyniąc ją wrażliwą, ale silniejszą. Następny jest zeszłoroczny, chłodny banger „Don’t Start Now”, rodzaj odpowiednika „New Rules”, który stwierdza, że przekazuje instrukcje ex: „Don’t show up/Don’t come out/Don’t start caring about me now.” Jest to silna popowa perfekcja.

“Good in Bed” – Dua Lipa tworzy letnią, wesołą, popową piosenkę, w której mówi o uzyskaniu “good pipe in the moonlight”. Może to dość nieprzyzwoity sposób mówienia o położeniu się, ale o to chodzi – to gwiazda kontynuująca pracę swoich bohaterów i śpiewająca o swoich przyłączeniach w tych samych szczerych słowach, co mężczyźni, nie będąc opisywana obraźliwie.
Let’s get it, Dua!

“Boys Will Be Boys” – powolny numer, który rozwiązuje problem molestowania seksualnego.

“It’s second nature to walk home before the sun goes down / And put your keys between your knuckles when there’s boys around”

Dua śpiewa o niektórych sprawach, o których kobiety muszą myśleć w swoim codziennym życiu.

“Boys will be boys/The girls will be women”

Jej punkt widzenia jest jasny – dziewczęta muszą dorastać znacznie szybciej niż ich rówieśnicy, którzy w dużej mierze pozostają błogo nieświadomi przemocy świata do późnego wieku. Tymczasem ich koleżanki mają urazy z dzieciństwa przez wskazówki samoobrony.


Jest to najwyraźniej społeczno-polityczna piosenka z albumu „Future Nostalgia”, który ma na celu zaoferowanie ucieczki od poważniejszej strony życia.

„Chciałam stworzyć muzykę, która odbiera uwagę od tego”, powiedziała artystka w Vogue Australia.

„Chciałam po prostu trochę łatwiej wstać z łóżka i nie myśleć o negatywnych rzeczach, które dzieją się na świecie przez cały czas.”


Streaming albumu dostępny będzie od 27 Marca, natomiast w wersji fizycznej pojawi się 04 Kwietnia !
POPULARNE