wywiady
06/01/2021
marta
“I’m Always Like, ‘OK, What’s Next?’” – Dua Lipa na okładce Brytyjskiego VOGUE !

Dua Lipa rozpoczęła 2021 rok z Brytyjskim magazynem VOGUE na okładce ! Piosenkarka razem z sesją okładkową dla czasopisma, udzieliła również krótkiego wywiadu oraz nagrała krótki “skecz” o tym jak tańczyć.

W mojej pracy zawsze myślę: “OK, co dalej?”- mówi, z nutą charakterystycznej łuski, z której jest znana w jej wokalach. Ten niepokój, przyznaje 25-latka, częściowo wynika z tego, że kiedy o tym mówimy, jest to początek drugiej wdrożonej blokady w Wielkiej Brytanii. Plany osobistego spotkania zostały odłożone na półkę i spotykamy się na Zoomie, ja ze skrzyżowanymi nogami na łóżku, Lipa siedząca na sofie w jej londyńskim domu, seria gustownych oprawionych odbitek za nią, w tym Bez tytułu Jeana-Michela Basquiata (Sugar Ray Robinson) . Aparat nie jest najlepszej jakości, a pokój jest słabo oświetlony, ale jej uśmiech Colgate i skóra gotowa do Insta świecą pozytywnie.

Dua była jedną z nielicznych zwycięzców w 2020 roku. Chociaż jej trasa po Wielkiej Brytanii i Europie zostały przełożona, w listopadzie dostarczyła „wielowymiarowego” doświadczenia koncertowego, pod tytułem Studio 2054, nakręconego w magazynie i transmitowanego na żywo na całym świecie. Pięć milionów dostrojonych do oryginalnej transmisji – rekordowa liczba w historii transmisji na żywo. W tym samym miesiącu jej długo zapowiadany duet z potęgą popową Miley Cyrus, „Prisoner”, spadł do wielu fanfar, podobnie jak wydanie rozszerzonej wersji jej bijącego rekordy albumu Future Nostalgia.

Pierwszy lockdown był trudny – w marcu zeszłego roku wróciła z krótkiej australijskiej wycieczki do zalanego mieszkania, co oznacza, że wraz z chłopakiem Anwar’em Hadid (brat Gigi i Belli), spędzili izolację w Airbnb. Podczas gdy artyści tacy jak Lady Gaga i Sam Smith odłożyli swoje albumy z powodu pandemii, ryzykowna decyzja Lipy o wydaniu drugiego albumu studyjnego nie była całkowicie jej własną. Po tym, jak wyciekł do Internetu, nie miała innego wyboru, jak tylko przyspieszyć jego wydanie.

Początkowo obawiała się, że jej lśniące disco z lat 70. i pop-bops z lat 80. i 90. okażą się głuche. („Byłam trochę skonfliktowana co do… czy jest to właściwe postępowanie w tym czasie, ponieważ wiele osób cierpi”, powiedziała podczas łzawego Instagrama Live.) W rzeczywistości było to nieoczekiwane panaceum – Idealna mieszanka ucho w stylu retro, nowej ery, która dominuje w sypialni przez wiele miesięcy. Stał się najczęściej odtwarzanym albumem w UK w ciągu jednego dnia i ugruntował on pozycję Lipy jako międzynarodowej gwiazdy. Jednocześnie w pierwszej dziesiątce znalazły się trzy single – „Don’t Start Now”, „Physical” i „Break My Heart”. Ostatnią Brytyjką, która to osiągnęła, była Vera Lynn w 1952 roku, a Lipa zrobiła to z numerem jeden album do uruchomienia.

Obliczona w liczbach (ponad dwa miliardy wyświetleń w YouTube tylko dla jej singla „New Rules” z 2017 roku), kariera Lipy może wydawać się niemal klinicznie udana, ale jej prawdziwy sekret tkwi w emocjach: umiejętność łączenia się. Znużenie pokolenia Z „uśmiech przez ból” jest jej specjalnością, a swoją twórczość opisuje jako „tańczącą muzykę” lub „mroczny pop”. Jednak na tym albumie – i ekscytujących nowych utworach dodatkowych – pierwszeństwo mają „dance” i „pop”. „Musiałam walczyć z wewnętrznymi demonami” – mówi mi. „Chciałam pisać piosenki, które byłyby bardziej smutne, bardziej o złamanym sercu, ponieważ myślałam, że pisanie radosnych piosenek zmieni się w tandetne piosenki. Musiałam z tym walczyć, bo pomyślałam: „Jestem szczęśliwa. Zasługuję na szczęście ”. Powinienam móc o tym pisać bez obawy, że podważam swoją autentyczność, ponieważ nie płaczę z powodu czegoś lub kogoś”.

– Naprawdę nie jest. Jest z Anwarem od ponad półtora roku, a zeszłego lata adoptowała szczeniaka o imieniu Dexter. Jej pokaźny uśmiech rozszerza się na wzmiankę o Anwarze, strzeżony zawrót głowy. Bycie dobrze widocznym to jedno, bycie połową dobrze widocznej pary to jedno. Jak ona się nim kieruje? „Mamy te wszystkie niesamowite wspomnienia i doświadczenia, a jeśli jest coś, czym chcemy się razem podzielić, to OK, to jest zabawne” – mówi o kilku chwilach na Instagramie. „Ale jednocześnie jesteśmy całkiem prywatni – pokażemy Ci tylko tyle, ile chcemy, żebyś zobaczył. To trochę dawania i brania, próba znalezienia właściwej równowagi między byciem tak podekscytowanym i zakochanym, i chęcią podzielenia się tym z ludźmi wokół mnie, ale jednocześnie nie chcę wkładać w to zbyt wiele. Chcę być po prostu szczęśliwa w tym związku, nie przejmując się opinią innych ludzi”.

Jak wielu, Lipa ma skomplikowany związek z Internetem. Tak, było to nieodłącznym elementem jej powstania – to tam zyskała swoje imię i nadal to robi. #Dualipachallenge, ustawione na „Don’t Start Now”, nadało się do jednej z największych letnich rutyn TikTok. („Znasz piosenkę, której Twoje dziecko słuchało, jakieś 5000 razy, próbując udoskonalić taniec w TikTok?”, Powiedziała w Jimmy Kimmel Live! „To byłem ja. Nie ma za co.”) Ale ona walczyła z mediami społecznościowymi , podkreślając jego niekorzystny wpływ na kobiety w swoim przemówieniu z Cambridge Union w 2019 roku.

W zeszłym roku #dualipaisoverparty zyskało popularność na Twitterze po tym, jak pojawił się film z nią w klubie ze striptizem. Potem był czas, kiedy miała tendencję do złej rutyny tanecznej i chociaż jest gotowa śmiać się z siebie – przesłała dalej najbardziej dzikie memy – jej zarząd prowadzi teraz jej konto. Twitter był pierwszą platformą społecznościową, jaką miała. Używała go, by kontaktować się z fanami, z którymi spotykała się po koncercie, co teraz brzmi absurdalnie. „Chodziłam na wywiady, a ludzie mówili:„ Jak radzisz sobie z nienawiścią? ”, A ja odpowiadam: „Nienawiść? Nie czuję nienawiści, o czym ty mówisz?” To było tak wcześnie, że ludzie nie chcieli nawet spróbować powiedzieć czegoś złego”. Jednak gdy jej gwiazda wzrosła, sprawy „stały się naprawdę gorączkowe”. Pomimo swojej lepszej oceny zaczęła bez końca przewijać nienawistne komentarze na swój temat. „Czułam niepokój” – mówi. „A ja na to:„ To nie powinno być sposób, w jaki doświadczam tego jedynego w swoim rodzaju doświadczenia ”. To naruszyło moją pewność siebie. Byłbym bardzo zdenerwowany, zastanawiając się, co wszyscy powiedzą ”.

Chociaż życie w oczach opinii publicznej może mieć swoje żniwo, Dua twierdzi, że wiele z nich pozostało niezmienionych. „Moje życie domowe jest naprawdę normalne” – mówi. „Ludzie, którymi się otaczam, znają mnie od dawna. Moja praca nie określa mojego kręgu, a to robi ogromną różnicę ”.

Korzenie Lipy sięgają Prisztiny w Kosowie, skąd jej rodzina uciekła w 1992 r., Wyparta przez siły pod kierownictwem serbskiego prezydenta Slobodana Milosevicia. Jej rodzice jako uchodźcy przyjechali do Londynu, gdzie urodziła się Dua. W Kosowie jej ojciec studiował jako dentysta, a matka na prawniczkę. Obaj pracowali jako kelnerzy w Wielkiej Brytanii, przekwalifikowując się odpowiednio w biznesie, podróżach i turystyce. Rodzina wróciła do Kosowa na pewien czas w 2006 r., Kiedy Dua miał 11 lat. Jest rzeczą oczywistą, że Lipa jest zagorzałym przeciwnikiem Brexitu i niepokoi ją retoryka antyimigracyjna. „Ludzie nie opuszczają swojego kraju, chyba że mają dużo czasu” – mówi. „Aby uratować swoje rodziny, spróbować uzyskać lepsze życie. Ludzie chcą być tam, gdzie jest ich rodzina, gdzie jest ich dom, gdzie mówią językiem ich ojczystym, gdzie mają własną kulturę ”.

W wieku 15 lat Lipa przekonała rodziców, aby pozwolili jej wrócić do Wielkiej Brytanii samej i spełnić jej marzenie o występach. Zgodzili się, głównie ze względu na możliwości artystyczne w Wielkiej Brytanii – coś, co Dua ma nadzieję zapewnić w swojej ojczyźnie za pośrednictwem Fundacji Sunny Hill, którą założyła wraz z ojcem. „Ludzie nie wiedzą, gdzie to jest, albo myślą, że jest po prostu rozdarty wojną” – wyjaśnia. „Chcę móc pokazać drugą stronę”.

 

Po przeprowadzce do przyjaciela rodziny w północnym Londynie, uczęszczała w weekendy do Sylvia Young Theatre School i zyskała sławę, przesyłając covery online. Nastąpił okres modelowania i blog modowy – nic dziwnego, biorąc pod uwagę dobrze udokumentowaną garderobę Lipy i jej promocje z takimi firmami jak Pepe Jeans, Puma i YSL Beauty. Nie wyklucza powrotu na wybiegi, ale jako projektantka – „Chciałabym zrobić coś fajnego w zakresie mody” – mówi. „W tej chwili skupiam się na muzyce, ale chcę mieć możliwość rozgałęzienia się i zrobienia czegoś innego. Bardzo chciałbym w pewnym momencie założyć markę, nawet jeśli zaczynałbym od bardzo małego. Muszę to robić małymi krokami ”.

To mądry cel, biorąc pod uwagę tradycyjnie zmienną naturę przemysłu muzycznego; droga do sukcesu jest pełna mniej wytrwałych, mniej wspieranych artystów. „Kobietom znacznie trudniej jest umocnić się w muzyce jako indywidualności” – przytakuje Dua. „W idealnym świecie nie musielibyśmy tak bardzo udowadniać siebie, że być może wpadlibyśmy na grunt bycia w stylu:„ Muszę zostać wysłuchana ”. Ale to jest świat, w którym teraz jesteśmy. ” Jednak to dzięki jej sukcesowi wolniejszy wzrost w końcu zostaje znormalizowany, a wytwórnie chętniej dają artystkom czas na postawienie się na nogi; jej zwycięstwa są po części zwycięstwami w imieniu kobiet, które branża może tak łatwo odrzucić. Ona się uśmiecha. „Lubię udowadniać, że potrafię to zrobić. Jestem uparta.”
POPULARNE